Zamienniki posiłków w kulturystyce i nie tylko

sport definition peanut butter

Zbilansowana dieta jest bardzo ważnym elementem dążenia do upragnionej sylwetki oraz sportowej formy. Dla zbudowania muskulatury niezbędne jest białko, odpowiednia podaż kaloryczna, minerały, witaminy. Dieta kulturysty powinna być też bogata w dobre tłuszcze, a jednocześnie ma często prowadzić do redukcji nadmiernej tkanki tłuszczowej. Nie zawsze mamy czas na to, by skomponować i przygotować wartościowe posiłki spełniające wszystkie wymagania. Wówczas z pomocą przychodzą zamienniki posiłków.

Jeszcze do niedawna zamienniki posiłków nie były specjalnie popularne i utożsamiane były raczej ze sztuczną, niezdrową żywnością. Tego rodzaju przekonanie wynikało jednak głównie z niewiedzy i ze stosunkowo małej dostępności tego rodzaju produktów. Obecnie wysokiej jakości zamienniki posiłków można nabyć praktycznie w każdej siłowni czy w sklepach dla sportowców.

Czy zamienniki posiłków mogą zastąpić zbilansowaną dietę?

Oczywiście nie – zamienniki nie mogą zastąpić nam wartościowej diety bogatej w składniki odżywcze. Mogą natomiast w znaczący sposób uzupełnić ją o składniki, których trudno dostarczyć w wystarczającej ilości razem z pożywieniem. Zamienniki posiłków przychodzą też na ratunek, gdy nie mamy czasu na przygotowanie wartościowej przekąski. Jeśli codziennie spieszysz na trening i spędzasz wiele godzin na siłowni, nic dziwnego, że może brakować ci chwili na to, aby przygotować i zjeść wartościowy posiłek w porze około treningowej, czyli właśnie wtedy gdy jest on najbardziej potrzebny. Wartościowe zamienniki posiłków bogate między innymi w białko pozwalają szybko dostarczyć organizmowi energii oraz budulca dla mięśni.

Batony proteinowe – Sport Definition, USN i inne

Do najpopularniejszych przekąsek dla kulturystów i sportowców należą batony proteinowe. Produkty tego rodzaju znajdziemy między innymi w ofertach Now Foods czy USN. Odżywki białkowe to podstawa dla wielu osób walczących o przyrost masy mięśniowej. Batony proteinowe pozwalają zaś dodatkowo uzupełnić dietę o cegiełki budujące mięśnie, a przy tym zwalczają głód i zaspokajają apetyt na słodką przekąskę. Batony smakują podobnie lub identycznie jak słodycze sklepowe, jednak mają obniżoną zawartość tłuszczu, cukrów oraz są mniej kaloryczne. Jednocześnie zawierają cenną porcję białka.

 

Sport definition baton

Dobre zamienniki posiłków – czyli jakie?

Wybierając zamienniki, warto sięgać zawsze po produkty sprawdzonych marek. Najlepsze produkty z tej kategorii znajdziemy w ofertach Sport Definition, Now Foods czy USN. Dobierając zamienniki posiłków, zawsze należy zapoznać się ze składem na popakowaniu. Zachęcająca nazwa i wiele smaków do wyboru – to jeszcze nie wszystko. Nie daj się skusić marketingowi i samodzielnie zapoznaj się z konkretnym produktem, po który zamierzasz sięgnąć. Nie wszystkie zamienniki posiłków zawierają jednakowo duże porcje cennych składników.

Wybierając markowe produkty, Sport Definition i innych marek, możesz znacząco podnieść jakość swojej diety – na przykład skutecznie obniżyć podaż kalorii i zawartość tłuszczu, jednocześnie nie rezygnując ze słodkich przekąsek.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *