Rewolucja materiałowa od bawełny do poliamidu

odzież sportowa

Bieganie oraz zapasy to jedne z najstarszych form uprawianego sportu, choć 15 000 lat temu nie miał on takiego wymiaru, jaki dzisiaj przychodzi nam na myśl i jest niejako standardem. Ówcześnie była to po prostu forma przemieszczania się oraz walki, podobnie w przypadku treningów militarnych. Sport nigdy nie posiadał znamion rekreacji, początkowo, patrząc nawet na Starożytną Grecję był to klasyczny wymiar treningów militarnych, które z czasem przerodziły się w Igrzyska. Wśród pierwszych dyscyplin sportowych pojawił się boks, zapasy, pankraton, wyścigi rydwanów, skok w dal, rzut oszczepem oraz rzut dyskiem.

Podobnie jak rozwój dziedzin, w których zmagali się zawodnicy, zmianie ulegała standardowo technika, ale także strój.

Nie tylko technologia produkcji materiałów jest tutaj istotna, ale także sama idea, której założeniem było podniesienie efektywności oraz maksymalne zmniejszenie obciążeń zawodników. Pierwotnie zawodnicy ćwiczyli na wpół nago, przesłaniając strefy intymne. Później w dobie ideologicznych rewolucji stosunek do samego ciała uległ dużym zmianom, czego efektem są między innymi osiemnastowieczne paniery czy późniejsze krynoliny, których waga dochodziła do blisko 20 kg.

W przypadku odzieży sportowej, której celem było przede wszystkim usprawnienie oraz poprawienie efektywności wykonywanych ćwiczeń, na przestrzeni 200 lat dążono do zupełnej minimalizacji materiału, wracając prawie do początków olimpijskich zmagań.

Materiałowa rewolucja

Branża tekstylna to pomimo zaawansowania technologicznego, o którym współcześnie mówimy to jedna z tych dziedzin, w ramach której stale powstają nowe włókna, których właściwości mają niebagatelny wpływ na efektywność sportu. Współcześnie, niejednokrotnie na sukces atlety składa się nie tylko diakońska dieta, intensywny trening, ale właśnie technologia- zarówno w omawianej odzieży, jak i samego sprzętu.

Przy produkcji materiału, jedną z kluczowych inspiracji współcześnie jest natura oraz sposób jej funkcjonowania. Oczywiście zaraz obok bawełny na salach gimnastycznych króluje odzież wykonana z poliestru, którego właściwości zapewniają odpowiednią termoregulację oraz nie pochłaniają wilgoci w takim stopniu jak wspomniana bawełna.

Poliester

Do największych zalet poliestru jest wspomniany aktywny udział nie tylko w zachowaniu termoregulacji, ale także wskaźnik odprowadzania wilgoci. Ponadto, na tle pozostałych, bardziej zaawansowanych materiałów, poliester stanowi jeden z najtańszych, z czego wynika jego duża popularność wśród miłośników aktywności fizycznej. Za elastyczność poliestru odpowiadają włókna elastanu, dzięki którym odzież poddaje się i przylega do ciała, pozwalając na zwiększenie komfortu. Idealne przyleganie do ciała nazywane jest zjawiskiem drugiej skóry, które poza skuteczną ochroną przed działaniem czynników zewnętrznych, aktywnie bierze udział we wszystkich procesach związanych z termoregulacją.

Z poliestru szyta jest nie tylko odzież amatorska, ale także profesjonalna. Przykładem mogą być rashguardy, które pierwotnie były podstawową odzieżą surferską. Idealnie sprawdzała się na wodzie, skutecznie chroniła ciało przed uciążliwym słońcem, była odporna na uszkodzenia mechanicznie, a sam materiał nie reagował ze skórą nawet podczas intensywnych treningów.

Polipropylen

Polipropylen podobnie jak poliester czy elastan należy do grupy tkanin syntetycznych. Bardzo lekki, którego konstrukcja włókien została oparta na zjawisku kapilarnym, które odpowiada za system przenikania pary i cieczy. Dzięki temu, idealnie przylegający do skóry materiał wyłapuje gromadzącą się na jej powierzchni wilgoć oraz uwalnia ją na zewnątrz, w konsekwencji skóra pozostaje sucha co podczas treningów outdoorowych skutecznie ogranicza proces wychłodzenia organizmu.

W odróżnieniu od poliestru, polipropylen poddaje się promieniowaniu UV, niemniej dodatkowe jony srebra wyposażające materiał pozwalają na maksymalne zwiększenie higieny oraz unikanie namnażania bakterii i grzybów. W tym aspekcie, aby cieszyć się pełną funkcjonalnością materiału istotny staje się proces pielęgnacji odzieży, do którego nie wykorzystujemy płynów zmiękczających, a proszek lub szare mydło.

Poliamid

Sztywny materiał syntetyczny- nylon oraz stilon, którego właściwości związane z wytrzymałością oraz odpornością na uszkodzenia mechaniczne sprawia, ze jest on jednym z najczęściej wybieranych materiałów do produkcji kurtek przeciwdeszczowych, narciarskich. Łatwość barwienia materiału sprawia, że pozwala on na produkcje nietuzinkowej wyróżniającej się odzieży sportowej, z zachowaniem wysokich parametrów technicznych. Włókna poliamidowe źle znoszą pranie w wysokich temperaturach, dlatego pielęgnacja ubrań uszytych z tego materiału wymaga większej wrażliwości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *