Przybij piąstkę i wybierz rękawice MMA

Rękawice MMA zwycięzca

MMA jest dyscypliną, która zyskuje coraz większą popularność w Polsce. Świadczą o tym między innymi wyniki badań „PRESS-SERVICE Monitoring Mediów”, które monitorowały liczbę publikacji na temat MMA w polskich mediach. Roczna liczba publikacji na przestrzeni czterech lat (2013-2014) wzrosła o ponad 32,500. Nic więc dziwnego, że Polacy coraz chętniej zaczynają trenować mieszane sporty walki, a ta branża sportowa znacznie się rozwija. Najważniejsze w MMA są technika i siła, którym trzeba poświęcić odpowiedni czas na treningach. Bardzo ważne jest, by we właściwy sposób wybrać akcesoria do treningów. Szeroki wybór rękawic może wprowadzić w zakłopotanie początkującego sportowca. Jakie rękawice są odpowiednie? Jak je wybrać i dopasować? Warto to sprawdzić, żeby nie zostać w tyle.

Podstawy o rękawicach

Rękawice MMA PitbullRękawice do MMA zwane są również rękawicami chwytnymi, a to ze względu na to, że, w porównaniu do rękawic bokserskich, możliwe jest w nich chwytanie. Nie bez przyczyny ponieważ w grapplingu, krav madze, czy sambo wykorzystuje się różne chwyty, dźwignie, rzuty i obalenia zapaśnicze. Rękawice mają ochronić dłonie przed zadrapaniami i innymi uszkodzeniami, są jednak otwarte po wewnętrznej stronie dłoni. Rękawice do MMA są twardsze niż rękawice bokserskie.

Wokół nadgarstka znajdują się regulowane zapięcia na rzepy, które pomagają w dopasowaniu rękawic do jego obwodu, tak, by rękawice nie spadały nam z rąk i nie przekręcały się. Warto wybrać mocne rzepy, które posłużą na dłużej ponieważ wymiana rzepów może być trudna. Jest to jeden z ważniejszych elementów na naszych rękawicach. Często bywa, że oprócz rzepów, mamy wkładki usztywniające, które dodatkowo chronią tę część dłoni. Jest to dobre rozwiązanie, jeśli nasze treningi są już bardzo intensywne. Dla osoby początkującej nie ma potrzeby wyboru tak zabudowanych rękawic.

Jakie mamy rękawice MMA?

Rękawice MMA zawodnikWśród rękawic do MMA możemy wyróżnić między innymi sparingowe. Mają one grubszą piankę – odpowiada ona za amortyzowanie ciosów, więc osoba, z którą trenujemy jest bardziej bezpieczna. Często trenerzy MMA polecają, by osoby zaczynające swoją przygodę z tym sportem, miały taki typ rękawic. Zaraz obok rękawic sparingowych wyróżniamy treningowe. One nadają się do treningu grapplingowego oraz takiego wykonywanego na workach, tarczach i innych przyrządach ponieważ mają one mniej pianki.
Przy wyborze rękawic niewątpliwie zdamy sobie ważne pytanie: Z kciukiem, czy bez? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Z jednej strony dodatkowa ochrona na kciuki wpływa na bezpieczeństwo, ale z drugiej może utrudniać chwyty. Najlepiej przekonać się samemu, jak jest nam wygodniej.

Najczęściej rękawice wykonywane są ze skóry naturalnej albo syntetycznej. Skóry naturalne mają specyficzny zapach (choć to zależy od metod produkcji), jest bardziej miękka i elastyczniejsza od syntetyków. Nierzadko bywa, że część osób nie chce kupować skóry zwierzęcej i decyduję się na syntetyczną, która jest dobra do produkcji rękawic, bo jest ona trochę tańsza. W tym przypadku, nasz wybór jest kwestią przekonań i gustów. Bywa, że rękawice posiadają dodatkowa strefę wentylacyjną – jest to przydatne przy długich i intensywnych treningach.

Rozmiary i dopasowanie

Rękawice MMA miaraW porównaniu do rękawic bokserskich, rękawice do MMA nie mają zbyt szerokiego zakresu wagowego, zaczynają się od 4 uncji (oz), a kończą się na 7 uncjach (oz). Rękawice sparingowe ważą około 7 oz, a turniejowe około 4 oz. Rozmiary oznaczone są od S do XL, gdzie na przykład rozmiar M jest równy szerokości dłoni wynoszącej 7-9,6 cm. Jednak nie zawsze rozmiarówki rękawic układają się w ten sam sposób. Bywa, że rozmiar M pasuje do dłoni o szerokości 11 cm. Jest to oczywiście zależne od modelu rękawic i materiału. Warto również zwrócić uwagę, czy podane wartości dotyczą szerokości dłoni, czy jej obwodu. Bywają rozmiary pośrednie takie jak S/M, M/L czy L/XL. Najlepszym rozwiązaniem dla początkującej osoby będzie wybranie rękawic uniwersalnych. Większość osób, zaczynających przygodę z treningami MMA, wybiera właśnie takie rozwiązanie, a z czasem, nabierając wprawy i budując doświadczenie, decyduje się na konkretny rozmiar. Jeśli wybierzemy rękawice uniwersalne, musimy wybrać takie, które mają elastyczne miejsce na palce – nazywane często chwytami. Nasze palce nie mogą się w nich bezwładnie poruszać, bo wpłynie to na naszą technikę, a złe nawyki wypracowane na początku drogi treningowej, długo ciągną się za sportowcami. Podobnie zza ciasnymi chwytami – są one o tyle niebezpieczne, że mogą obcierać i odparzać nasze palce, a w bardziej ekstremalnych sytuacjach, wpływają nawet na ukrwienie naszych palców.

 

Rękawice MMA walkaReasumując, najistotniejsze jest, by dopasować rękawice do przeznaczenia. Jeśli nie będziemy, póki co, startować w zawodach, lepiej wybrać rękawice sparingowe (o wadze 7 oz). Będzie to dobre i bezpieczne dla osoby, z którą będziemy trenować (tak zwanego sparingpartnera). Największą dowolność mamy z wyborem materiału, pamiętajmy jednak, by szwy i wykończenia były wykonane dokładnie. Za słabe szwy będą pękać, a zbyt mocno przyszyte, prędzej czy później, staną się przyczyną dziur z powodu zbyt dużego napięcia materiału. Zdecydujmy się na mocne rzepy z dużą regulacją rozmiaru. Jeśli chodzi o rozmiar – weźmy uniwersalne, będą najodpowiedniejsze, a z czasem można zainwestować w większą personalizację akcesoriów. Dopiero po wielu treningach wyczujemy swoje ciało, jego potrzeby i zaczniemy doskonalić wszystkie aspekty treningowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *