Napoje izotoniczne w sporcie

suplementy olimp

Nawadnianie organizmu jest szczególnie ważne w sportach wydolnościowych, jak bieganie, jazda na rowerze czy triathlon. Czy to podczas ćwiczeń cardio na siłowni, czy przy joggingu w terenie, bezwzględnie należy mieć ze sobą butelkę z napojem. Może być to zwykła niegazowana woda, wielu sportowców sięga jednak po napoje izotoniczne. Jaki jest sens stosowania izotoników i jak dokładnie działają produkty z tej kategorii?

Tempo przyjmowania płynów podczas sportu determinowane jest przez godzinową objętość wydzielanego potu. Nie należy dopuszczać do utraty więcej niż 2% wyjściowej masy ciała z powodu odwodnienia, co mogłoby skutkować nie tylko gorszymi wynikami sportowymi, ale również pogorszeniem stanu zdrowia.

Czy można nawodnić organizm jeszcze skuteczniej, niż poprzez picie wody? Oczywiście. Ważne jest przywrócenie równowagi wodno-elektrolitowej w trakcie i po treningu. Podczas wysiłku fizycznego zostaje ona zachwiana. Przy dużych obciążeniach podczas kilku godzin uprawiania sportu wydolnościowego organizm wymaga intensywnego nawodnienia.

Specjalne receptury izotoników dostarczają elektrolitów traconych razem z potem, nawadniają organizm i bardzo często dostarczają witamin, które również są tracone podczas wysiłku. W sprzedaży dostępne są napoje izotoniczne wzbogacone między innymi L-karnityną czy L-glutaminą, które dodatkowo wzmacniają organizm w trakcie intensywnego wysiłku fizycznego i dodają energii.

Popularne napoje energetyczne i ich składy

Sięgając po izotonik, warto oczywiście zapoznać się dokładnie ze składem na opakowaniu. Nie chodzi nam przecież o dostarczanie pustych kalorii, a o maksymalną dawkę cennych składników. Wybraliśmy dwa napoje izotoniczne dwóch marek. Suplementy Olimp i Actovlab należą do najchętniej wybieranych i są uznawane za skuteczne. Jak jest w przypadku izotoników?

Suplementy Olimp Iso Plus

Suplementy Olimp są znane ze swojej przyswajalności i skuteczności. Napój Olimp Iso Plus to specjalnie skomponowany koncentrat w proszku do przygotowywania nawadniającego napoju izotonicznego. Olimp Iso Plus ma stężenie węglowodanów i elektrolitów zbliżone do stężenia w płynach ustrojowych organizmu. Dzięki temu skuteczniej niż woda nawadnia i gasi pragnienie. Oprócz tego wzbogacony jest również dodatkiem witamin, L-karnityny i L-glutaminy.

Izotonik dostępny jest w trzech smakach, cytryna, pomarańcza i tropic blue.

Activlab Isoactive

Proszek do przyrządzania napoju izotonicznego dostępny w wygodnym opakowaniu. Nawadnia i uzupełnia brakujące elektrolity dzięki zawartości sodu, potasu, magnezu i nie tylko. Activlab Isoactive zawiera również witaminy z grupy B, ekstrakt z żeń-szenia, rdestu japońskiego i guarany, w zależności od wybranego smaku. Activlab Isoactive ma w skłądzie biotynę, niacynę i kwas foliowy, które korzystnie wpływają na funkcjonowanie całego organizmu.

activlab isoactiveStosowanie napojów izotonicznych podczas treningów i po treningach pozwala spalać do dwóch razy więcej kalorii. Regeneruje nie tylko ciało, ale również umysł, dzięki czemu zyskujemy lepszą koncentrację i możemy dać z siebie jeszcze więcej, osiągając lepsze rezultaty.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *